Sociální odbor zajišťuje v rámci své činnosti tyto agendy:
Sociální práce
Sociální odbor poskytuje komplexní odborné sociálně-právní poradenství občanům v obtížných sociálních či nepříznivých životních situacích (zdravotně postiženým, seniorům, rodičům, dětem, nezaměstnaným, občanům ohroženým sociálním vyloučením, obětem agrese, trestné činnosti či domácího násilí, osobám bez přístřeší, imigrantům atd.).
- poskytuje odborné sociálně-právní poradenství
- v rodinných záležitostech (rozvodová a porozvodová problematika, problémy ve výchově dětí, konflikty ve vztazích apod.)
- v oblasti dluhové problematiky (sestavování splátkového kalendáře, poradenství ve finanční tísni, zadlužení, insolvence…)
- v oblasti bydlení, pomoc osobám, které ztratily přístřeší nebo se nacházejí v nejistém či neadekvátním bydlení (riziko ztráty bydlení apod.)
- v nezaměstnanosti (ztráta zaměstnání a dlouhodobá nezaměstnanost, pomoc při sestavování životopisu, motivačního dopisu, poradenství při hledání zaměstnání…)
- obětem agrese, trestné činnosti a obětem domácího násilí, stalkingu – nebezpečného pronásledování apod.
- poskytuje výchovné poradenství dětem a rodičům, pomáhá rodičům při řešení výchovných problémů s dětmi, v rámci preventivní a poradenské činnosti sleduje nepříznivé vlivy působící na děti, zjišťuje příčiny jejich vzniku a přijímá opatření k omezování jejich působení na děti
- věnuje zvýšenou pozornost osobám a dětem, které páchají trestnou činnost, vedou rizikový způsob života (různé formy závislostí, zneužívání alkoholu, návykových látek apod.)
- koordinuje péči o občany ohrožené sociálním vyloučením (sociální vyloučení, které je důsledkem stáří, zdravotního postižení, způsobu života, nízkými příjmy, příslušnosti k národnostní menšině či jiné sociální události)
- nabízí pomoc při sepisování listin a vyřizování žádostí (např. žádost o rozvod, změnu výše výživného, majetkové vyrovnání, žádost o pracovní místo, odstoupení od smlouvy...), pomoc při jednání s úřady
- nabízí řešení problému klienta prostřednictvím spolupráce s jinými státními, samosprávnými či neziskovými organizacemi
- spolupracuje se sociální komisí města Heřmanův Městec
„Do nepříznivé životní situace se může dostat každý z nás.“
Poradenství o možnostech řešení nepříznivé životní situace nebo jejího předcházení je poskytováno bezplatně. Pracovníci sociálního odboru jsou vázáni mlčenlivostí.
Bytová agenda
- evidence, vyřizování a posuzování žádostí – městské byty, byty v domech s pečovatelskou službou
- uzavírání, prodlužování, ukončování nájemních smluv
Výkony trestů obecně prospěšných prací
- jednání s Probační a mediační službou
- jednání s odsouzenými
- sledování průběhu výkonu trestu
Výkon veřejného opatrovnictví
Veřejné opatrovnictví je upraveno zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a dalšími souvisejícími právními předpisy.
Na základě pravomocného rozhodnutí soudu a pověření starosty k výkonu veřejného opatrovnictví pověřený opatrovník v rozsahu omezení svéprávnosti a s přihlédnutím k individuálním potřebám opatrovaného:
- zajišťuje přebírání důchodů, přebírání dávek sociální péče, přebírání dávek státní sociální podpory a ostatních příjmů, hospodaření s těmito finančními prostředky ve prospěch opatrovaných (úhrada dluhů, zajišťování a úhrada bydlení, stravování, nákupy, lékařské ošetření, vyřizování osobních záležitostí opatrovaných u státních i nestátních institucích)
- zajišťuje správu movitého i nemovitého majetku opatrovaných (prodej, koupě, pronájem, údržba)
- zastupuje opatrované u okresních a krajských soudů, na Policii ČR, u peněžních ústavů, na poštách a dalších institucích,
- udržuje kontakt s opatrovanými v jejich domácnostech, v nemocnicích, v psychiatrických léčebnách, v ústavech sociální péče, domovech pro seniory apod.,
- vyplácí opatrovaným kapesné dle individuálních usnesení okresního soudu,
- hospodaří s finančními prostředky opatrovaných osob,
- podává každoroční zprávy k soudu o opatrovaných.
Komise k projednávání přestupků
Komise k projednávání přestupků je zvláštním orgánem obce zřizovaným dle § 106 odst. 1 zák. č. 128/2000 Sb., o obcích a § 53 odst. 3 zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, starostou města.
Bližší informace : >>ZDE<<
Ustanovení zvláštního příjemce
Zvláštního příjemce důchodu lze ustanovit v případech, kdy oprávněný příjemce není schopen vzhledem k nepříznivému zdravotnímu stavu přebírat svůj důchod nebo není schopen se podepsat. Rozhodnutí o ustanovení zvláštního příjemce důchodu vydává obecní úřad dle trvalého bydliště oprávněného příjemce (poživatele důchodu).
Sociální pohřby
Sociální pohřeb slouží k zajištění pohřbu osoby, které žádná fyzická nebo právnická osoba nezajistila pohřbení ve lhůtě 96 hodin od oznámení úmrtí. Po obdržení podkladů zdravotnického zařízení zajistí obec ve spolupráci s pohřební službou úkony nutné k zařízení pohřbu. Pohřeb zajišťuje obec, na jejímž území k úmrtí došlo.